Łazienka dla niepełnosprawnych

Korzystanie z toalety oraz łazienki przez osoby niepełnosprawne to prawdziwe wyzwanie, któremu trudno czasami sprostać. Nie możemy więc zapominać o udogodnieniach dla osób chorych zarówno w przestrzeni domowej, jak i publicznej. Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być nie tylko przestronna, ale również dobrze przemyślana, aby poruszanie się w niej na wózku inwalidzkim było wygodne oraz praktyczne. Na co warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Łazienka dla niepełnosprawnych – o czym należy pamiętać?

Odpowiednio zaprojektowana łazienka dla niepełnosprawnych powinna być przede wszystkim przestronna, co ułatwia poruszanie się na wózku inwalidzkim. Minimalna przestrzeń manewrowa, jaka powinna znaleźć się w pomieszczeniu to około 1,5 metra. Ważne jest również właściwe usytuowanie sedesu, aby można było podjechać z boku wózkiem i przesiąść się na toaletę. Pomiędzy toaletą a tylną ścianą pomieszczenia powinno więc być przynajmniej 70 cm. Warto również zadbać o specjalne uchwyty i poręcze, które ułatwiają przemieszczanie się oraz siadanie na desce sedesowej. Jeśli dostępna przestrzeń nie jest zbyt duża lub jest przeznaczona również dla osób zdrowych, to doskonałym rozwiązaniem będą poręcze składane. Istotny jest też sam wybór deski sedesowej, aby była wzmocniona i posiadała zawiasy wykonane z metalu, dzięki czemu nie będzie wyginała się podczas przesiadania z wózka inwalidzkiego.

Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w sedes zawieszony na wysokości około 50 cm, jednak wysokość powinna być zawsze dostosowana do wymiarów wózka inwalidzkiego. W tym celu można skorzystać ze specjalnych nakładek sedesowych, które umożliwiają łatwą regulację docelowej wysokości. Ważne również, aby miska ustępowała była wyposażona w specjalne uchwyty, które ułatwiają siadanie i wstawanie z toalety. Osobną kwestią jest natomiast wygodna spłuczka, która jest umiejscowiona z boku toalety na wysokości nie większej niż 120 cm od podłogi. Można zdecydować się również na spłuczkę automatyczną, która kwestię spłukiwania wody załatwi za osobę niepełnosprawną sama.

Łazienka dla niepełnosprawnych – umywalka i bateria

Podobnie ja toaleta, tak i umywalka powinna być zawieszona na wysokości ułatwiającej korzystanie z poziomu wózka inwalidzkiego. Najlepiej, jeśli będzie ona szeroka i o wklęsłym brzegu, co ułatwia zbliżenie się do kranu. Ten natomiast powinien mieć specjalne, wydłużone elementy służące do regulacji temperatury wody, aby osoba o ograniczonych zdolnościach ruchowych mogła łatwo z niego korzystać.