Jaki kosz na śmieci wybrać?

Kosz na śmieci to niezbędne wyposażenie każdego domu, bez którego trudno wyobrazić sobie zachowanie porządku. Jego znaczenie dodatkowo wzrosło wraz z wprowadzeniem obowiązku segregacji odpadów. Mimo że tradycyjne można go znaleźć zazwyczaj w szafce pod zlewem w większości polskich domów, to jednak bez kosza na śmieci trudno wyobrazić sobie również łazienki domowe lub w przestrzeni publicznej. Jaki kosz na śmieci wybrać do toalety? Podpowiadamy.

Jaki kosz na śmieci wybrać – model stojący lub wiszący

Kosz na śmieci to niezbędne wyposażenie każdej łazienki, w której do osuszania dłoni wykorzystuje się ręczniki papierowe. Dodatkowo nie powinno go brakować zwłaszcza w łazienkach kobiet, które potrzebują go ze względów higienicznych. Podczas wyboru idealnego kosza na śmieci pod uwagę należy wziąć nie tylko potrzeby użytkowników, ale również dostępną powierzchnię, która często weryfikuje, jaka wielkość kosza sprawdzi się w danym miejscu. Do kabin toalety zaleca się niewielkie kosze stojące, które z powodzeniem można ustawić za toaletą. Dobrze, aby wyposażone były w pokrywkę, która ogranicza przykre zapachy oraz estetycznie się prezentuje.

Kosze stojące jednak nie zawsze mogą zmieścić się w ciasnym pomieszczeniu. Wówczas doskonałym rozwiązaniem są niewielkie kosze wiszące, które oszczędzają wiele miejsca na podłodze. Ich zaletą jest również możliwość swobodnego wycierania podłogi mopem, a także wymiana worków bez schylania się przez personel sprzątający.

Jaki kosz na śmieci wybrać – dostępne rodzaje

Rozważając zakup kosza na śmieci, warto również dokładnie przyjrzeć się materiałowi, z którego został wykonany. Zazwyczaj w produkcji wykorzystuje się:

  • tworzywo ABS – wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne tworzywo sztuczne to doskonały wybór do łazienek, w których często pojawia się wysoka wilgotność powietrza. Pojemniki te nie korodują oraz nie mają tendencji do odbarwień, dzięki czemu będą świetnie służyły przez wiele lat.
  • stal nierdzewna – to materiał wytrzymały oraz niezwykle elegancki, dzięki czemu kosz świetnie sprawdzi się w łazienkach o podwyższonym standardzie. Podczas wyboru warto upewnić się, że urządzenie posiada dodatkową powłokę zabezpieczającą, która zapobiega odciskom palców podczas użytkowania, a także chroni przed niewielkimi zadrapaniami lub zarysowaniami.
  • metal – to jedno z najbardziej wytrzymałych tworzyw wykorzystywanych do produkcji koszy na śmieci. Produkty tego rodzaju sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest wytrzymały pojemnik na śmieci.

Wybierając kosz na śmierci, należy też podjąć decyzję, czy powinien on posiadać pokrywę. W większości przypadków jej obecność jest niezbędna dla zachowania higieny, jednak rozwiązanie to nie zawsze sprawdza się w łazienkach, w których do osuszania dłoni wykorzystuje się ręczniki papierowe. Wówczas kosze z pokrywą szybko się przepełniają, a personel sprzątający może nie nadążać z wymianą worków na śmieci. Warto też wtedy postawić na kosze o dużej pojemności, dzięki czemu nie będą wymagały tak częstej obsługi.